ÖTZI - az ötezeréves jégember (Csihák György)
Ötz-völgyi Alpok dél-tiroli részén jégbe fagyva 1991-ben talált ötezer éves múmia DNA vizsgálatát elvégezték a szakemberek.
Már 2008-ban sikerült az úgynevezett mitochondrialis DNA vizsgálatát megejteni. Két évvel ezelőtt a medencéjéből vett csontdarab alapján a genom 85 %-át megfejtette egy olasz és két német szakember, mert a DNA igen jó állapotban van és tiszta. Jelen írásnak nem célja a teljes kutatási eredmény bemutatása - csak néhány, bennünket közelebbről érintő adatot közlünk, amit a többi adat nem befolyásol. Egyéb fontos összefüggésekre csak utalunk.
Ötzit a halál 40 és 50 éves kora között érte, a hátában egy nyílhegyet találtak. Szeme és haja barna volt, vércsoportja 0. Henkey Gyula szerint (Acta Historica Hungarica Turiciensia XXIV/2, 7. oldal, 2. tábla) a magyar emberek 50 százalékának szemszíne sötét, 98 százalékának hajszíne barna-fekete. A kárpát-medencei magyarok vércsoport szerinti megoszlása: 0 26.23%, A 42,90%, B 19,87%, AB 11,00. A tárgy rendkívül bonyolult, tisztességes elemzése leginkább Nagy Ákos dolgozataiban található (pl. Acta VIII/2 101-121. oldal stb.!).
Ötzi az Y chromosoma egyik DNA építőjélnek, a G2a4 haplocsoportnak hordozója, Közel-Keletről érkezett, tejérzékeny volt. Utódait - a kutatók szerint - ma Szardínián és Korzikán találhatjuk.
Magyarországon a PTC ízérzékelésre vonatkozó vizsgálatok kimutatták a tejérzékenységet azon népcsoportok esetében, amelyek származási helye feltehetőleg Közép-Ázsia. A kutatás a vércsoportvizsgálatokkal állnak összefüggésben (irodalom: Tauszik Tamás és Gál Istvánné, Acta IV/1 121-125. és 231-235. oldal).
A legjelentősebb európai méretű genetikai kutatás adatai szerint (Semino etc., Science, 2000. november 10, lásd: Acta XVIII/2, 239-249. oldal és 69-104. oldal, valamint honlapunkon magyar/eszmecsere/genetika, www.zmte.org) a szardíniaiak, a baszkok és a lappok alapjában véve ugyanazokkal az Y binári alkotókkal rendelkeznek, mint sok más európai. Az M170-es leszármazási vonalból eredő EU18-as haplotípus a szardíniaiakon kívül Európában csak a baszkokban található, a magyarokban nem. Viszont az M173-as leszármazási vonalból eredő legrégíbb európai haplotípus, az EU18 a baszkokban 89, a szardíniaiakban 22 és a magyarokban 13 %-ban fordul elő. Az ennél még régebbi, de azonos leszármazási vonalból eredő EU19 Európában magyarban fordul elő a legnagyobb mértékben: 60%, de nincs meg se a baszkban, se a szardíniaiban.
Fénykép: APA/ Andrea Solero
Szöveg: Sajtóforrások alapján Csihák György